Klímaszerelés

Klímaszerelés

Számos hasznos tanácsot talál készüléke szakszerű üzemeltetéséhez. Csak egy kis odafigyelés, és rengeteg időt és pénzt takaríthat meg berendezésének működési élettartama alatt. Válaszokat talál általános problémákra, a hibafeltárás fejezetben. Ha ez nem segít, kérdéseivel forduljon Hozzánk!

A kivitelezési tevékenységeket projekt típusától függően 1-3 fős csapatunk végzi, mely rendelkezik, minden szükséges tárgyi feltétellel, valamint több éves kivitelezésében szerzett tapasztalattal. Cégünk rendelkezik korlátlan (H1) F-gáz engedéllyel, mely igazolja, hogy az elvégzett munka kifogástalan minőségű, és hosszú távon megbízhatóan fog üzemelni.

 

Miért minket válasszon?

Talán már Ön is megtapasztalta azt a rémálmot, amikor bármilyen átalakítás az otthonában vagy irodájában nem úgy történik, ahogy megtervezte: soha nem tartott határidők és vállalási árak, nem az elképzeléseknek megfelelően megvalósult kivitelezés, és persze rengeteg kosz és idegeskedés.


A klímaszereléssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat az alábbi linkekre kattintva olvashatja el:

Miért szükséges a klímaszerelési munka előzetes felmérése?
Milyen engedélyek szükségesek a klímakészülék felszerléséhez?
Elektromos rendszer
Egészség
Klíma allergia ellen
Mitől split a split?
Napelem rendszer és klíma
Mi van akkor ha már rendelkezik napelem rendszerrel?
Energiaosztály
Mennyit fogyaszt egy klíma?
Mennyiből lehet kiváltani a gázt?
Mennyibe kerül kiváltanom a fűtésemet klímával + napelemmel?
Fűtés klímával
A leolvasztás funkció
Magas zajszint, zajos klíma okai
Klíma karbantartás
Garancia
Ügyfelek gyakori kérdései

 

Miért szükséges a klímaszerelési munka előzetes felmérése?

A felmérés egy nagyon fontos eleme a munka megkezdésének, mivel ezen a helyszíni megbeszélésen kell az ügyfél igényeit és a lakásának az adottságait feltérképezve a legjobb megoldást megkeresni, hogy egy ilyen hosszú távú befektetés a kényelmet, és ne a problémát okozza. Nincsen két egyforma lakás és nincs két egyforma ügyféligény, így a lakók szokásait, a lakás elhelyezkedését, elrendezését, bútorozottságát, műszaki adottságait megismerve kell a legoptimálisabb megoldást megtalálni.

Apróságokon is múlhat egy szerelés megvalósíthatósága vagy éppen a korrekt beárazása, így minden alkalommal kimegyünk a helyszínre és átbeszéljük az elképzeléseket, ezzel számos kellemetlenség megspórolható a későbbiekben. A kivitelezés alkalmával akár pár centi is számíthat, hogy merre mehet a nyomvonal, hol vannak a bútorok, merre visszük el a cseppvizet, honnan fogja megkapni a klíma a betáplálást, hová kerül a kültéri és a beltéri egység. Minden esetben írásban rögzítjük a megbeszélteket, melyeket az ügyfél is aláír, így elkerülhetők a kellemetlen szituációk, a „nem ezt beszéltük meg” kezdetű mondatok.

Fontos tényezők a hely meghatározásához:

  • milyen jellegű épületről van szó (panel, családi, társas, műemlék stb.), mert így tudunk tanácsot adni az esetleg szükséges engedélyekről, helyi szabályozásról, amit érdemes a lakónak elintézni még a felmérés előtt.
  • Csak hűtésre, vagy fűtésre is szeretné használni készülékét?
  • Pollenérzékeny van e a lakók között? Vannak olyan berendezések, melyek tartalmazzák az ionizátort és a plazmaszűrőt is. Az ionizátor frissebb, sterilebb levegőt biztosít, míg a plazmaszűrő megköti az apróbb porokat, polleneket.

A szerelés befejezésekor és a munka átadása után a kollégák minden alkalommal számlát és garanciajegyet adnak az elvégzett munkáról, valamint a felszerelt berendezésről. Kitöltik a jelenleg hatályos szabályozás szerinti Telepítési tanúsítványt a klímaberendezésről, amivel a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság felé igazoljuk, hogy a berendezés szakszerűen került beüzelemére. A szükséges papírokat a munka befejezése után a helyszínen állítjuk ki, amikor már működik a klíma, és megtanítottuk a távkapcsoló funkciók kezelését, valamint megtartottuk a biztonságos, és gazdaságos üzemeltetésről szóló oktatást  is.

 

Milyen engedélyek szükségesek a klímakészülék felszerléséhez?

312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 23. pontja alapján a készülékek elhelyezése nem építési engedélyköteles amennyiben nincs kültéri egysége a gépnek (pl.: Mobilklíma).
Kivétel ez alól, ha a klimatizálás kiépítése során az épület tartószerkezetét, illetve tartószerkezeti elemeit megváltoztatják, átalakítják, kicserélik vagy megerősítik.

Más szabályok vonatkoznak azokra a személyekre, akik társasházban élnek és szeretnének klímát telepíteni, illetve azt NEM a tulajdonukban álló ERKÉLYEN elhelyezni. Nekik a következőkre kell ügyelniük:

  • amennyiben közös tulajdonban lévő helyen - külső fal, homlokzat - szeretné elhelyezni a klíma külső egységét, úgy a Társasházi törvény 2003. évi CXXXIII 21. § (1) pontja a mérvadó:

„Az építtető tulajdonostárs a lakásában tervezett olyan építkezés megkezdéséhez, amely miatt az alapító okiratot nem kell módosítani, de a munka az alapító okiratban közös tulajdonként megjelölt épületberendezésre történő csatlakozással vagy a közös épületrész, épületberendezés műszaki állapotának megváltozásával jár együtt, az épület biztonságának, állékonyságának megőrzése érdekében köteles az ilyen munkával közvetlenül érintett tulajdonostársak tulajdoni hányada szerinti legalább kétharmadának írásbeli hozzájáruló nyilatkozatát beszerezni.”

  • valamint az adott társasház szervezeti-működési szabályzatát is érdemes átolvasnia.

 

 

Elektromos rendszer

 Panel épületek esetében rendkívül ritka, hogy ne bírja el az elektromos hálózat a kiválasztott készüléket. Sokkal gyakoribb gond, hogy a védőföldelés nincs az egész lakásban kiépítve, a felszerelt készülékhez azonban ennek megléte kötelező. Szakembereink között megtalálható erősáramú technikus munkatársunk minden esetben ellenőrzi az elektromos hálózatot a klíma csatlakozási pontjáig. Amennyiben a hálózattal gond van, javaslatot teszünk annak kijavítására, vagy a kábelezést elvezetjük az elektromosan megfelelő csatlakozási pontig. Általában ez ott fordulhat elő, ahol a konyha korszerűsítése közben elektromos főzőlapot, sütőt, mosogatógépet kötnek be és nem újították fel a hálózatot is hozzá.

Az átlagos panellakás –kortól függetlenül- minden esetben alkalmas a klíma felszerelésére, de felmerülhetnek plusz költségek, melyek csak felmérés során fedezhetők fel.

Az árajánlatok összehasonlítása esetén érdemes ezekre is figyelni, mert sok esetben az olcsóbb ajánlat a végén drágább lesz..

A másik probléma a kondenzvíz elvezetés. Minden esetben megpróbáljuk megtalálni a legjobb, legpraktikusabb megoldást. Amennyiben az erkélyre kerül elhelyezésre a kültéri egység, akkor a beltéri-kültéri egységet összekötő csövek nyomvonalán kerül kivezetésre a szobából a kondenzvíz. Másik lehetőség a külön nyomvonalon való mosogató szifonba vagy más vizes blokkba való elvezetés. Végső esetben, amennyiben nincsen más lehetőség, a kültéri egységnél történik a víz kivezetése. Ebben az esetben hűtés üzemmódban is a kültéri egységből távozik a kondenzvíz.

  • Hova NEM érdemes rakni a beltérit
  1. Radiátor, konvektor fölé
  2. Szekrény, vagy más tárgy mögé
  3. Olyan helyre, ahol a levegő szabad be, és kiáramlása nem biztosított ( pl függöny mögé)
  4. Olyan helyre, ahol a kifújt levegő útjában huzamosabb ideig tartózkodunk.
  • Hova nem tudjuk rakni a beltérit
  1. Ferde falfelületre, pl tetőtér beépítés tető felőli falfelülete.
  2. Közvetelnül a plafon alá, a plafonhoz szorítva.
  • Lehetőségek kültéri elhelyezésre
  1. Közvetlen napfény nem éri
  2. Szennyeződésektől távol
  3. Közvetlenül földre, különösen olyan helyeken ahol a hó belepheti a kültéri egységet.

 

Egészség

Még csak baktérium sem kell ahhoz, hogy egy forró levegőjű utcáról belépve "megcsapjon" minket egy hűtött helyiség levegője, amely sokszor akár 15-20 fokkal is hűvösebb lehet, mint a kinn tomboló kánikulai levegő.

Nem csak a pénztrcánknak, az egészségünknek is fontosak a jó beállítások. Sokszor hallani, hogy milyen könnyen meg lehet betegedni a klíma készülékek használata során. Ez a legtöbb esetben a nem megfelelő használatból adódik.

Sajnos nagyon sokszor előfordul, hogy  a külső hőmérséklet a 35 fokot is meghaladja, miközben a berendezés 18-20 fokra van állítva. Ez egy tipikus példa a biztos megbetegedésre!

Az optimális beállítás egészségügyi szempontból a külső hőmérséklet -7 fok. Ezt természetesen felülírja a józan ész: 38 fokos melegben nem fogjuk a készüléket 31 fokra állítani, nem csak azért mert nem is lehet, hanem mert az nem megfelelő. A tapasztalat és komfortérzet szerint a nagy melegekben 30 fok felett 24-26 fok szokott a legmegfelelőbb lenni.

Ugyanilyen hatással lehet az emberre az is, ha közvetlenül a készülék által kifújt, 10-15 fokos levegő útjában sokáig tartózkodik, vagy ott dolgozik.

A készülék helyes használatával, és a felszerelés helyének tudatos megválasztásával ez a probléma könnyen orvosolható.

A legionárius megbetegedésekről érkező hírek a figyelem középpontjába terelték a higiénia kérdéskörét és vele kapcsolatban a klímaberendezéseket, mint a fertőzések forrásait.

Pánikra azonban nincs ok, az ilyenfajta Európai átlagos megbetegedés 11 fő / egymillió lakos. Ugyanakkor ez egyben azt is jelenti, hogy ez a betegség felelős évente 550-1650 ember haláláért csak Európában. Aki klímát használ, annak ezzel tisztában kell lennie, főleg, ha idősek vagy beteg emberek is vannak a családban.

Ez a nehezen kezelhető tüdőgyulladás a belélegzett páraszemcsék révén juttatja a megbetegedést kiváltó fertőző anyagot a tüdőbe.

A rendszeres karbantartással és megfelelő vegyszerek használatával ennek kockázata a minimálisra csökkenthető.

 

Klíma allergia ellen

  • A plazma szűrő segítségével a baktériumok és a vírusok 95%-ától búcsút vehetünk

A plazma szűrő sokak számára valószínűleg már nem újdonság. Rengetegen használják és szeretik azért, mert nagyon hatékonyan tudja megszűrni a lakás levegőjét. Ez az egyik legtöbbször vásárolt szűrő, amely teljesen más alapokra helyezett tisztítási technikákkal dolgozik annak érdekében, hogy eltüntesse a levegőben található szennyeződéseket.

A szennyezett levegő ugyanis nagy mértékben hozzá tud járulni sajnos a különböző légúti megbetegedések kialakulásához, melyet csak olyan módon lehet kiküszöbölni, ha külön figyelünk arra, hogy tiszta legyen az. Erre a célra tökéletes választás lehet a plazma szűrő, amely a légkondicionáló berendezés működése közben folyamatosan szűri és tisztítja a levegőt.
 

Működése:

A levegőt szűrés után a rendszer átvezeti egy nagyfeszültségű, elektromos töltött téren. Itt a levegőben található szennyeződéseket, baktériumokat, vírusokat, illetve szilárd részecskéket átváltoztatja pozitív töltetűvé, ezután pedig ezek áthaladnak egy olyan negatív töltésű fémrácson mely egyszerűen magához fogja szippantani a negatív töltéssel rendelkező apró részecskéket. Ennek köszönhetően ez a plazma szűrő képes akár a vírusok, baktériumok és a gombák 95%-át is eltüntetni a levegőből. Emellett képes eltávolítani a mikroszkopikus szennyeződéseket, illetve a füstöt és a kellemetlen szagokat is. Mindenképpen azok számára lehet jó, akik allergiás vagy asztmás megbetegedéssel küzdenek. A speciális szűrőberendezésnek köszönhetően hamar észrevehető lesz a különbség és a kellemetlen allergiás tünetek is enyhülni fognak.
 

Aktív szén:

Az aktív szenes szűrő, a benne található aktív szén segítségével megköti a levegőben található kellemetlen, rossz szagokat. Lehet ez akár dohányfüst, akár dohos szag vagy háziállat szaga, az aktív szenes szűrő garantáltan megbirkózik vele.

Érdemes azonban tudni, hogy ez a típusú szűrőt szinte lehetetlen, sőt értelmetlen tisztítani, hiszen annyira elhasználódik, hogy a klíma karbantartás során mindig cserélni kell.

Ha erről megfeledkezünk, rövid időn belül észre fogjuk azt venni, hogy az nem végzi már jól a dolgát, hiszen elhasználódott, már nem tudja megszűrni a levegőben található kellemetlen szagokat. Ilyenkor nem érdemes spórolni, mindenképpen le kell cserélni a régi szűrőfiltert egy újra, amely hatékonyan tudja tisztítani otthonunk levegőjét.
 

Catechin szűrőberendezés:

Ez a típusú szűrő nevét a catechin zöld tea kivonatról kapta, hiszen fertőtlenítő hatása miatt igen jól tudják alkalmazni a levegő tisztításánál is. A szűrő először elektrosztatikus úton kiszűri az apró porszemcséket, a gombaspórákat és minden káros mikroorganizmust. 
Második lépésben az erősen antioxidáns hatású katechin vegyület elpusztítja a kórokozókat.

Ennek a különleges eljárásnak köszönhetően képes a levegőben lévő baktérium, gombák és vírusok több mint 95 százalékával megküzdeni. A Catechin szűrő hosszan tartóan és hatékonyan fogja fel, majd ezután sterilizálja a levegőben megtalálható porrészecskéket.

Kiszűri a legapróbb porszemeket, gombákat, majd az igen erős antioxidáns hatású bio zöld tea segítségével elpusztítja azokat. A szűrő képes biztosítani egy tiszta és egészséges, baktériummentes levegőt.

A berendezés így biztosít tiszta, baktériummentes, egészséges  levegőt, akkor is, ha nincs lehetősége szellőztetni. Különösen hasznos allergiával küzdők, illetve kisgyermekes családok 
számára, ahol a tiszta levegő alapkövetelmény. 

A klíma bakapcsolása után furcsa szagot érez?

Előfordulhat, hogy különféle szagok áramlanak ki a beltéri egységből, ilyenkor hajlamosak vagyunk azonnal szerelőt hívni, azonban ezek a szagok az esetek többségében a helyiségben keletkező, és a légkondicionálón keresztül visszafújt szagok, például a dohány szaga vagy egyéb szagok, amik a helyiségben keletkeznek. Megoldás lehet a mosható szűrők azonnali kitisztítása, illetve ha régen nem volt a készülék karbantartva, akkor a szakemberek által végzett karbantartás, különösen ha penészes jellegű szagot érez!

 

Mitől Split a Split?

Azokat a légkondícionálókat szokás split klímának nevezni, amelyek 2 egységre különülnek el: a kültéri és a beltéri egységre.

Ezeknél a típusoknál a kültéri egységben kap helyet a kompresszor, ventilátor, illetve az egyéb kiegészítő komponensek. A beltéri egység tartalmazza a működtetéshez, irányításhoz szükséges elemeket, mint például elektronika, a szűrők, belső ventilátor, wi-fi modul.

A split rendszerű gépek fűtés üzemmódban is tudnak működni. Többféle megjelenési formájuk létezik: kazettás, oldalfali, mennyezeti, oszlop, légcsatornás, parapet

Ezen készülékek versenyképessége az árukon felül abban rejlik, hogy a működésük csöndes, könnyen beszerelhetők, kezelésük pedig egyszerű, távirányítóval, vagy okostelefonnal is vezérelhetők.

Mivel komplex, kettéválasztott rendszerről beszélünk, ahol a hűtőközeg szivárgásmentességét biztoítani kell, a klíma beszerelését csak képzett szakember végezheti.

A split klímák fajtái beltéri szerint:

oldalfali beltéri egységek

 

parapet-mennyezeti beltéri

 

álmennyezeti kazettás split klíma

 

padlóra állítható

 

légcsatornázható

 

 

Napelem rendszer és klíma

Az elektormos energia fogyasztásunk a klímák üzemeltetésével megnő, de van rá mód, hogy mérsékeljük a többletfogyasztást. Faragjunk le a költségeinkből napelemes rendszerek telepítésével.

De miért is nem működtetjük klíma berendezéseinket az ingyenes napenergia segítségével?

A napelem biztosítani tudja a klíma berendezések üzemeltetéséhez szükséges energiát szinte teljesen ingyen. Érdemes tehát előre gondolkodni, hogy ha már napelemet szereltetünk fel az épület tetejére, akkor telepítsünk megfelelő klíma berendezést is.

Munkatársaink több száz napelemes rendszert telepítettek már országszerte, valamint több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek lakossági klímaberendezések telepítésében. Kérjen Klíma + napelem ajánlatot tőlünk, és a komplett rendszer telepítésének munkadíjából 5% kedvezményt adunk!

 

Mi van akkor ha már rendelkezünk napelem rendszerrel?

Ha már telepített napelemes rendszert, és szeretné klímával is kiegészíteni lakását esetleg irodáját, de a napelemes rendszer teljesítménye ezt nem teszi lehetővé, akkor segíthet a rendszer bővítése. Ennek hatására a meglévő napelem rendszerünk termelési kapacitása könnyen megnövelhető.  Kollégáink megvizsgálják az Ön rendszerét, és ha megoldható,  Mérnök kollégáink megkeresik Önnek a legkedvezőbb megoldást a rendszere bővítésére!

 

Energiaosztály

Mit jelent az energiaosztály?

Minden klímaberendezés el van látva egy úgynevezett energia címkével, mely megmutatja a berendezés hűtő illetve fűtő hatékonyságán kívül a szezonális fogyasztási értékeit is.

Mit jelentenek az EER, SEER, COP és SCOP értékek?

A klímaberendezések energia hatékonysági jósági fokát azzal tudjuk jellemezni, hogy a befektetett elektromos teljesítményből mennyi hűtési, illetve hőszivattyús berendezések esetén mennyi fűtési energiát lehet nyerni. A kivett teljesítmény és a befektetett teljesítmény hányadosa ad meg egy az adott készülékre jellemző értéket.

EER – Hűtési hatékonyság, melynek értéke megmutatja, hogy hány szoros hűtőteljesítményt fog berendezésünk biztosítani a befektetett elektromos áramból, egy meghatározott fix külső és belső hőmérséklet esetén.

COP – Fűtési hatékonyság, melynek értéke megmutatja, hogy hány szoros fűtőteljesítményt fog berendezésünk biztosítani a befektetett elektromos áramból, egy meghatározott fix külső és belső hőmérséklet esetén.

A megadott EER és COP értékek a klíma fogyasztása szempontjából egy adott időpillanatra vonatkoznak. Ehhez képest az SEER és az SCOP egy-egy teljes szezont ölelnek fel, amikor a hőmérséklet folyamatosan változik. Ezek a mutatók a klíma fogyasztása szerint jobban közelítenek a valós, életszerű értékekhez. Értelmezésük és számításuk az előzőekhez hasonlóan történik, csak egy teljes időszakra vonatkoznak.

SEER – Szezonális hűtési hatékonyság, melynek értéke megmutatja, hogy hány szoros hűtőteljesítményt fog berendezésünk biztosítani a befektetett elektromos áramból, egy adott hűtési szezonban, figyelembe véve a meleg és kevésbé meleg napokat.

SCOP – Szezonális fűtési hatékonyság, melynek értéke megmutatja, hogy hány szoros fűtőteljesítményt fog berendezésünk biztosítani a befektetett elektromos áramból, egy adott fűtési szezonban, figyelembe véve a hideg és kevésbé hideg napokat.

A szezonális hűtési hatékonyságot mutató tényező (SEER) meghatározásához alapul szolgáló érték Európában mindenhol egységes.
A szezonális fűtési hatékonyságot mutató tényező (SCOP) meghatározásához alapul szolgáló érték Európában területenként változik, ezért a címke jobb alsó sarkán látható Európa térképről kell meghatározni az adott országhoz tartozó SCOP értéket.

 

Mennyit fogyaszt egy klíma?

A klímaberendezések hűtőteljesítménye és fűtőteljesítménye nem egyenlő az általa fogyasztott elektromos áram fogyasztásával még akkor sem ha mindkettő mértékegysége kW. A gyártók minden esetben megadják a berendezés hatékonyságát jelző értékeket (EER, SEER, COP, SCOP).

A mai modern klímák fogyasztása már jóval alacsonyabb, mint a régi készülékeké. Az inverteres klímák pedig már kimondottan az energiatakarékosság jegyében lettek kifejlesztve.

A hagyományos légkondicionáló a beállított hőfokot a kompresszor ki-be kapcsolgatásával tudta tartani. Ezzel szemben az inverteres klímaberendezések működési idejük nagy részében működésben vannak, a kiegyensúlyozott működésnek köszönhetően pedig a kompresszor ritkán üzemel maximális teljesítménnyel, ezzel villamos energiát spórolunk.

Inverteres klíma használatával 30-40%-al kevesebb lehet az áramfogyasztásunk, mint hagyományos ( ki-be kapcsolós, vagy on-off ) készülékkel.

 

Az alábbi tényezőktől függ a klíma fogyasztás:

  • milyenek a berendezés hatékonyságát kifejező EER, SEER, COP, SCOP értékek
  • klíma berendezés tisztasága, karbantartottsága
  • megfelelő méretezés
  • a környezeti és a belső hőmérséklet különbségétől
  • a hőszigeteléstől, nyílászárók állapotától
  • az egyéb hő termelő eszközöktől (számítógép, hűtőszekrény, fényforrások, emberek száma, stb…)

Fontos tudnivaló! A klíma hűtőteljesítménye, amit a készülékek leírásában is olvashatnak (2,5 - 3,5 – 5 – 7 kW), nem az áramfelvételt mutatja! 

Tehát nem nem ennyi áramot vesz fel a készülék a hálózatból működés közben.

Általában a korszerű inverteres klímák hűtés üzemmódban beérik 300-1000 wattos áramfelvétellel és 1-4 amper áramerősséggel, ami kevesebb, mint egy hajszárító fogyasztása; még az induló-pillanatyi- áramerősség sem lesz több, mint 5-10 amper.

Fűtés üzemmódban pedig 800-1200 watt a jellemző fogyasztás! Azonban az elektromos hálózatot, és a hozzá tartozó kismegszakítókat a készüléken megtalálható maximális áramfelvételre kell méretezni!

Ha a berendezést nem rendeltetésszerűen használjuk, feleslegesen ki – bekapcsolgatjuk, akkor nagymértékben megnőhet a készülék fogyasztása!!!

 

Mennyiből lehet kiváltani a gázt? - Gázfűtés, és klímafűtés összehasonlítása!

Klíma vagy gázfűtés?

Alapvetően elmondható, hogy egy 3,2-es  SCOP felett működő készülék kevesebb áramot fogyaszt, mintha azt a hőmennyiséget gázzal állítanánk elő!

Nézzünk egy példát:

1m³ gáz fűtőértéke a Tigáz adatai alapján: 34-34,1 MJ/m³.

Ezt átváltva megkapjuk, hogy mennyi villamos energiának felel meg:

34Mj/3,6=9,44 kWh

Tehát 1 m³ földgáz fűtőértéke 9,44kW

Tételezzük fel, hogy a gázkazán 100% hatásfokkal üzemel, ez azt jelenti, hogy a gáz teljes energiatartalma hővé alakul (és a kéményen keresztül semmi sem távozik).

1m3 gáz ára 2,364Ft/Mj, azaz 80,376Ft/m3;80,376Ft/9,44kW= 8,51Ft/kW

1kW áram ára: 37Ft/kW.

Vegyünk az elmúlt év átlagos fűtési szezon középhőmérsékletét:

2018 évi hőmérsékleti adatok (forrás: http://www.eumet.hu/feleves-grafikonok/)

Látható, hogy -2c alatti hőmérsélklet, nagyjából 3 hétig, január közepén volt.

Egy klíma (példánkban: MA-12N8D0-SP Blanc oldalfali split)  fűtés üzemben -7 fokos külső hőmérséklet esetén 4-es COP értékkel működik, ami azt jelenti, hogy 1kW villamos energiából 4kW hőt állít elő.

Tehát az adott berendezés 1kW áramból 4kW hőt állít elő.

Ezt behelyettesítve 4 kw gázból kinyert enrgia felel meg 1 kW villamos áramnak, ha azt a klímakészülék fogyasztja el.

4kW gáz ára: 4*8,51= 34Ft.

1kW áram ára: 37Ft.

Ez a számolás igaz amennyiben a kinti levegő -7c hőmérsékletű.

Egy decemberi hónapban ilyen pl 1-2 napot fordult elő.

Nézzük meg a valóságban:

https://met.hu/omsz/OMSZ_hirek/index.php?id=1842&hir=Eghajlati_visszatekinto_%E2%80%93_2016/17-es_tel_idojarasa

oldal alapján az évszak átlaghőmérséklete -1,46 °C-nak adódott 2016/2017 telén, mely 1,3 °C-kal maradt el a sokévi átlagtól.

Vegyük ezt -2c nak. A fent nevezett készülék 2-c fokon 4,7-es COP-vel működik.

Ezt behelyettesítve 4,7 kw gázból kinyert energia felel meg 1 kW villamos áramnak, ha azt a klímakészülék fűtésre használja.

4,7kW gáz ára: 4,7*8,51= 40Ft.

1kW áram ára: 37Ft.

Egy földszintes, 100m2-es, kondenzációs kazánnal, és padlófűtéssel ellátott hőszigetelt lakás decemberi gázfogyasztása: (2018.12-hó, Miskolc) 202m3.

202m3*9,44=1916kW (ha a hatásfok 100%), ugyanez klímával: 1916kW/4,7(COP)= 407kW villamos áramnak felelt meg, ez gázból: 16000.-, villanyból: 15000.- Ft havi fűtési költséget jelentett volna. (A szolgáltatónak fizetendő egyéb díjank nincsenek figyelembe véve!)

Tehát látható, hogy a klímával valő fűtés egyáltalán nem rosszabb, mint a gázzal való fűtés. Még egyszer fontos kiemelni, hogy a gázkazán hatásfokát 100%-nak fettük.

FÉG C18 hatásfoka: 90,4%

Egy hagyományos konvektor hatásfoka szintén 90% körüli (amennyiben megfelelő állapotban van), így a számok a következőt mutatják:

4,7kW gáz ára: 4,7*8,51*veszteség= 44Ft/kW

1kW áram ára: 37Ft/kW

Ez azt jelenti, hogy két adott fűtés típust összevetve a klímával fűtés abszolút versenyképes alternatva lehet.

 

Mennyibe kerül kiváltanom a fűtésemet klímával + napelemmel?

Vegyünk alapul egy éves fűtés számlát: 230.000Ft/év.

230.000Ft/80,37Ft/m3=2860m3*9,44(fűtőérték kW ) = 27000kW/4(SCOP)=6753kW

Ezt napelemmel előállítani: 6753/1150 (napsütéses óra) = 5,87kW teljesítményű napelemes rendszer tud ennyi villamos energiát termelni.

Ennek bekerülési költsége: 2,4MFt bruttó. Így a megtérülési idő: 10,4 évre adódik. Amennyiben van a teljes lakás fűtésére kiépítve klímarendszer, és az nem jelent plusz költséget.

 

Fűtés klímával

Egy hagyományos klíma esetében, ha a beállított hőfokot meghaladja a szoba hőmérséklete, akkor a készülék bekapcsol és addig működik, amíg a kívánt hőmérsékletre fel nem fűti a helyiséget. Az inverteres klímák ezzel szemben folyamatosan, de csak az éppen szükséges teljesítménnyel működnek. A folyamatos működésnek köszönhetően a berendezésnek mindig csak egy kicsit kell a hőmérsékleten változtatnia, ezért akár 30-50%-kal kevesebb energiát fogyaszt, és sokkal csendesebb üzemű.

Ha fűtésre használjuk, akkor körülbelül 40-45 fokos levegőt fúj be a légtérbe pár perc alatt, és a mesterséges légáramoltatásnak köszönhetően nagyon gyorsan fel is melegíti a helyiségben található levegőt. Emellett pedig, mivel a felvett energia többszörösét adja le  fűtési teljesítményként, így rendkívül gazdaságos megoldásnak számít.

Nagyon fontos megemlíteni, hogy amennyiben a készülék automata üzemben működik, azonban mi fűtésre kívánjuk használni, és más tüzelőanyaggal is fűtünk, előfordulhat, hogy a készülék átvált hűtés üzembe. Ezt elkerülendő, télen minden esetben célszerű a készüléket Fűtés üzemmódba kapcsolni automata üzemmód helyett.

Ha Ön egy kondenzációs kazánnal fűt padló és/vagy falfűtéssel akkor ne vásároljon klímát fűtésre mert az egy nagyon energiatakarékos kombináció. Viszont ha ennél gyengébb fűtés rendszere van akkor az év nagy részében (-2°C felett) olcsóbban fog fűteni.

Milyen előnyei vannak a klímás fűtésnek?

  • Egy rendszerrel megoldódik a hűtés és fűtési igény is.
  • Gyorsabb felfűtést eredményez
  • Kisebb hőingadozás
  • Nincs szükség kémény építésére
  • Tisztítja is a levegőt
  • Kedvezőbb karbantartási költség
  • Hosszú élettartam
  • Napelemes rendszerhez csatlakoztatható
  • Okostelefonos applikációval távolról is vezérelhető, ellenőrizhető a működése
  • Tiszta, por és füstmentes
  • Nem áll fent szénmonoxid mérgezés veszélye
  • Nincs tűz és robbanás veszély
  • Kedvező üzemeltetési költség

Hogyan fűthetnek a klíma berendezések?

Úgymond megcserélődik a kültéri és a beltéri egység feladata. Míg hűtés funkcióban a beltéri egység hűtött és a kültéri egység fűtött (hőt adott le), fűtés funkcióban pont az ellenkezőjét csinálják az egységek. Ehhez egyszerűen megfordítja a készülék a hűtőközeg áramlásának irányát.

Mennyire gazdaságos a klímával fűteni?

Az átlagos berendezések a gázfűtéssel megegyező áron, a magasabb hatékonyságú, jobb COP és SCOP értékkel rendelkező készülékek kedvezőbb áron is befűthetik lakásunkat.

Nem szabad azonban elfelejtkezni arról a tényről, hogy 0 fok alatt a kültéri kompresszort a berendezés fűti, hogy az olaj viszkozitása megmaradjon. Ez azt jelenti, hogy ha fűtésre nem használjuk a készüléket, és nem is áramtalanítjuk, az egész télen mintegy 20Watt/kültéri fogyasztást fog generálni.

Ugyanez igaz fordítva is. Ha áramtalanítva van a készülék, és télen használni szeretnénk, érdemes a bekapcsolás előtt / de feszültség alá helyezés után/ várni 2-4 órát, hogy fel tudjon melegedni.

 

A leolvasztás funkció

Nem kell megijedni, ha egy kissé lejegesedett klíma kültéri egységgel találkozunk. Bizonyos külső hőmérsékletek és páratartalom esetén ráfagy a levegő páratartalma a kültéri egység bordázatára. A készülék szükség esetén ennek eltávolítása céljából, egy úgynevezett leolvasztást végez, majd tovább folytatja fűtési feladatát. Ez akár óránként is bekövetkezhet, melyet a legtöbb beltéri „DF” felirattal, vagy más módon jelez. Ez nem hiba, a normál működéshez szükséges folyamat része. Ügyelni kell a leolvadt víz elvezetésére, mely az elvezető csövekben megfagyhat, ami a készülék hibás működéséhez vezethet!

 

Magas zajszintek, zajos klíma okai

  • Rossz méretezés esetén a túlméretezett, nem helyiségünk méretének megfelelő berendezéseknek nemcsak teljesítményük, hanem légszállításuk is nagyobb, melynek következtében zajszintjük is magasabb.
  • A kültéri egységekbe épített kompresszor rezonanciát ébreszthet az egyes falszerkezetekben, ezért jól meg kell gondolni annak helyét. Sokszor szükséges plusz zajcsillapító elem beépítése a gyártó által előírtakon felül.
  • Sok esetben túlságosan rövid csővel kötik össze a beltéri és kültéri egységeket, melynek következtében a zaj beszűrődik a beltéri egységen keresztül. Ez egyébként a gyártók pontosan előírják a kivitelező számára.
  • Hangos lehet még a készülék meghibásodás, gázhiány esetén vagy más kivitelezésből adódó esetekben.

 

Klíma karbantartás

A készülékek tartóssága, garanciájának megtartása, egészségre gyakorolt hatása miatt javasoljuk, hogy bízza szakemberre a klímatisztítást, mely általában nem tart tovább 20-60 percnél. A karbantartásnál átadott munkalap garantálja, hogy készüléke megkapta a gyártó által előírt karbantartást, ami a készülék GARNCIÁJÁNAK feltétele.

Sokan megpróbálkoznak és beérik az otthoni klímatisztítással. Ez nem nagy feladat! A legtöbb esetben egy porszűrő és benne lévő extra szűrők kitisztítása után a boltokban vásárolható legolcsóbb sprayel befújják a lamellákat és visszahelyezik a szűrő betéteket. Ilyenkor előfordul, hogy többet ártanak, mint használnak a berendezésnek. Nem mindegyik szűrőt szabad és kell kimosni, mert ha ez megtörténik, elveszítheti hatását. A hagyományos boltban kapható általános klímatisztító vegyszerek rászáradhatnak a lamellákra, így  megakadályozzák a hőleadást. Más esetben a klímatisztítás alkalmával a megvásárolt tisztító anyag negyedét, harmadát fújják csak be, miközben az egészet be kéne juttatni, hogy eredményt érjenek el.

Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy szakembereink a karbantartás alkalmával olyan dolgokat is ellenőriznek, melyek egy hétköznapi ember számára nem feltétlenül egyértelműek.

Amennyiben mégis saját kezűleg kívánja elvégezni készüléke karbantartását, kérjük minden esetben tartsa a következőket szem előtt:

  • Ha Ön tartja karban készülékét, ezzel elveszti a késztülék a garanciáját!
  • Minden esetben áramtalanítsa a készüléket a burkolat megbontása előtt!
  • Ügyeljen arra, hogy a tisztító folyadék csak a hőcserélő lamelláira kerüljön.
  • Ellenőrizze a csepptálca penészesedését is.
  • Amennyiben szétszereli a berendezést, a könnyen törő műanyag fülek miatt összeszerelés után előfordulhat, hogy a gép rezeg, zajos. Sajnos a legtöbb esetben az ilyen jellegű hibát már szakembereink sem képesek orvosolni.
  • Nem feltétlen ajánljuk a klímatisztító hab használatát, mert szakszerűtlen használata esetén a berendezés meghibásodását, elektromos zárlatát okozhatja. Vannak kifejezetten a lakossági split készülékekre kapható vegyszerek. Azonban ezek ára 10.000 Ft felett kezdődik a nagy kiszerelés miatt, míg egy átlagos karbantartás ára ez alatt van. Így tehát nem is feltétlenül gazdaságos házilag tisztítani a készüléket.
  • SOHA ne helyezze áram alá a készüléket szétszerelt állapotban!
     

A tisztítás során munkatársaink –többek között- a következőket is ellenőrzik:

  • Kondenzvíz elvezetés megfelelő?
  • Csepptálca penészes? Szükséges mechanikai tisztítás?
  • Beltéri ventilátor (mókuskerék) szennyezett? Szükséges mechanikai tisztítás?
  • Elektromos kábeleknél (kültéri, beltéri, betáplálás) kontakthibák ellenőrzése.
  • Kültéri hőcserélő szennyezett?
  • Kültéri ventilátor állapota.
  • Korrózió, betelepült rovarok, meglazult csavarok..
  • Működés megfelelő?
  • Szivárgás ellenőrzése..
  • A beltéri egység és a szűrők vegyszeres tisztítása, ha indokolt: részleges szétszerelés.
  • A kültéri egység mechanikus, levegős vagy vizes tisztítása, ha indokolt részleges szétszerelése.
  • Próbaüzem hűtés és/vagy fűtés üzemben, ha szükséges: hőfok vagy nyomásmérés.
  • Bizonyos mértékig a szigetelések, szerelői hibák (pl kondenz elvezetés) javítása. 
  • Vannak olyan berendezések, melyek tartalmazzák az ionizátort és a plazmaszűrőt is. Az ionizátor frissebb, sterilebb levegőt biztosít, míg a plazmaszűrő megköti az apróbb porokat, polleneket. Ezeknek a részegységeknek is gondoskodni kell az időszakos ellenőrzéséről, tisztításáról.

 

Munkatársaink csak konkrét hiba esetén végeznek nyomásmérést a rendszeren, mivel minden rácsatlakozásnak vannak technológiai veszteségei. A helyes működés ellenőrzése főként  a felvett teljesítmény, beszívott, és kifújt levegő, és a hőcserélő hőmérséklete alapján történik.

Egy készülék működése –annak ellenére, hogy a készülék látszólag üzemel- nem feltétlenül jelenti azt, hogy gazdaságosan is teszi azt. A gépek hatásfokára drasztikus hatással lehet egy a gyári állapottól eltérő üzemállapot.

Hatékonyabb és kényelmesebb, adott esetben olcsóbb is, ha szakemberrel végezteti el klímájának tisztítását!

Szakértelmünknek és tapasztalatunknak köszönhetően a tisztítást gyorsan és precízen elvégezzük, ügyelünk rá, hogy az eredmény tökéletes legyen és Önnek a lehető legkevesebb kellemetlensége legyen a munkavégzés során.
 

Garancia

Garanciális készülékek esetén (amennyiben a készülék a telepítő szakember által előírt éves karbantartást, karbantartásokat megkapta, és az ügyfél ezt igazolni tudja) a következő esedékes karbantartásig minden javítás, és kiszállás díjmentes, ha annak szerelési vagy készülék-hibához van köze, és nem rossz felhasználási szokásokból, vagy külső független behatásokból adódott.
A garanciális feltételeket alapvetően nem az határozza meg, hogy mennyit üzemelt a készülék egy év alatt, hanem a rendszeres (évente minimum 1 db) karbantartások megléte, jogszabályok, és a gyártó előírásai!

Az éves karbantartások számát a telepítő szakember határozza meg a környezeti, és a felhasználási szokások alapján.

 

Nem garanciális probléma, ha a készülék „offline” állapotú az okostelefonos applikációban. NE feledje, hogy a helyi wi-fi hálózat nevének (SSID), vagy jelszavának megváltoztatása esetén a készülék nem fog tudni csatlakozni a wi-fi hálózatra!

 

Ami beletartozik a klíma karbantartásba:

  • A beltéri egység és a szűrők vegyszeres tisztítása, ha indokolt: részleges szétszerelés.
  • A kültéri egység mechanikus, levegős vagy vizes tisztítása, ha indokolt részleges szétszerelése.
  • Üzemi próba hűtés és/vagy fűtés üzemben, hőfok, ha szükséges akkor nyomásmérés.
  • Bizonyos mértékig a szigetelések, szerelői hibák (pl kondenzvíz elvezetés) javítása, eldugult vízcsövek tisztítása vegyszeres, vagy mechanikus úton. 
     

A karbantartás: tisztítás és hibakeresés egyben. 

Sok szerelő nem foglalkozik a készülék helyes működésével, amíg a készülék funkcióira nincs panasz, viszont érdemes előre jelezni, ha probléma lehet a készülékkel. Egy évekig elhanyagolt, és közben talán nem is ismert szerelési hibákkal is megtűzdelt, klíma teljes körű rendbetétele eltarthat egy napig is, többletköltségekkel, amíg egy átlagos  karbantartás akár 40 perc alatt is kész. Ez  sokkal kedvezőbb az Önnek, és a szerelőnek is!

Keresőszó: Mikor kell rátölteni a klímára?

Figyelem!
Egy klíma „csak úgy” nem igényel rátöltést, hűtőközeget! Ha a készülékbe -valóban- hűtőközeg töltés szükséges, akkor az valahol szivárgott is, tehát először meg kell találni a szivárgási helyet, és meg kell szüntetni, ha lehetséges. Kollégáink szivárgó készülékre nem töltenek, és nem is tölthetnek rá hűtőközeget!

 

Ügyfelek gyakori kérdései

Mi a különbség a klíma, és a hőszivattyú között?

Klímaberendezéseknél akkor beszélünk hőszivattyúról, ha berendezés hűtő-fűtő üzemmódú. A fűtés üzemmódot egy automatikusan vezérelt négyállású szelep kapcsolja, mégpedig úgy, hogy a kültéri, és a beltéri egység funkcióit megcseréli. (elpárologtatót felcseréli a kondenzátorral). A hűtőközeg szállítását továbbra is a kompresszor látja el. 


Miért jó a wi-fi –vel ellátott klíma?

Ez a funkció elsősorban kényelmi dolog. A telefonról bárhonnan irányíthatjuk a készülékünket, vagy akár több készülékünket is. Ellenőrizhetjük a működését, a belső és külső hőmérsékletet.

 

Nem hűt eléggé a klímaberendezése?

Először is ellenőrizze, hogy az ajtók illetve az ablakok zárva vannak. Soha ne legyen nyitva ajtó vagy ablak légkondicionált helyiségben. Nézze meg, hogy a légkondicionáló nincs kitéve direkt napsugárzásnak az ablakon keresztül. Ha igen akkor tolja távolabb (mobil klíma esetén) az ablaktól, de ha lehet akkor húzza el az ablak előtt a függönyt, vagy engedje le a redőnyt, így hamarabb lehűl a levegő a kívánt hőfokra. Ellenőrizze, hogy a gége cső (mobil klíma esetén) nincs-e megtörve, vagy esetleg nem csúszott-e ki az üvegen lévő hüvelyből vagy faláttörésből. Vizsgálja meg, a légszűrők tisztaságát, ha elpiszkolódtak akkor tisztítsa meg szappanos vízzel. A pollen szűrőket soha ne tisztítsa. A pollen szűrőket csak cserélni lehet!
 

Ártalmas-e a klímakészülékben található hűtőközeg az egészségemre?

A hűtőközeg, amit a szobai légkondicionálókban használunk nem mérgező és nem éghető. Nagyobb koncentráció belégzése esetén kardiológiai problémák léphetnek fel az emberi szervezetben. De ekkora koncentrációjú hűtőközeg jelenléte, amely ilyen károsodást okozhat az ilyen szobai rendszereknél lehetetlen, hogy kialakuljon. Mivel a gázok használatát Magyarországon jogosítványokhoz kötik a jogszabályok, ezért még autóklímák gázzal történő feltöltését sem szabd otthon végezni, ezeket is csak zöldkártyával rendelkező hűtőgép és klímaszerelő végezheti.

Szabályozni tudjuk:

  • A helyég hőmérsékletét
  • A légterelés irányát

  • Ventilátor sebességet

  • Üzemmódot (hűtés, fűtés)

  • Ki, és bekapcsolási időket

  • Éjszakai üzemmód hőmérséklet görbéit ( Nem minden esetben)

 

Készülék kisokos

Kompresszor: A berendezések fő alkatrésze. Feladata az 
elpárologtatóból érkező száraz gáz nyomását a kondenzátor 
nyomására növelni. 

Kondenzátor: Feladata a beltérben az elpárologtató 
által elvont hő leadása. A kondenzátornak többnyire a külső 
térben kell elhelyezkednie, pontosabban olyan helyen, ahol a 
hőleadást el tudja végezni. Abban az esetben ha a csőkígyóból álló 
lemezbordás kialakítású egység nem tudja elvégezni feladatát, a 
hűtés sem lesz megfelelő. (Pl. szűk, nem megfelelően 
szellőztetett padlástérben való elhelyezés) 

Kondenzvíz: A levegőben lévő páratartalom (vízgőz) 
a klímaberendezés elpárologtatóján, hűtés üzemmódban lecsapódik és 
összegyűl a csepptálcában. Az itt összegyűlő lecsapódott vízgőzt 
hívjuk kondenzvíznek, cseppvíznek. A kondenzvizet el kell vezetnünk a 
beltéri egységtől gravitációs vagy motorikus módon. 

Kondenzvíz szivattyú: A kondenzvíz szivattyú speciálisan 
klímakészülékekhez gyártott vízszivattyú. A csepptálcából elfolyó 
kondenzvíz elfolyik egy úszóval ellátott tartályba, mely elektronikus 
kapcsolatban van magával a szivattyúval. A szivattyú általában 
álmennyezetben vagy padlástérben helyezkedik el és ide emeli fel 
az összegyűlt cseppvizet, ahonnan már esztétikusabban el lehet 
vezetni. Csak végső esetekben ajánljuk, mert költséges és 
meghibásodási lehetőséget hordoz magában. 

Kültéri egység: Külső térben helyezkedik el, 
ez az egység látja el a beltéri egységet megfelelő hűtőközeggel. 
Itt található a klímakészülék fő alkatrésze a kompresszor. 

Mobil klímaberendezés: Az ablakklímához hasonlóan 
egy gyárilag összeszerelt egységről van szó, mely kerekeken áll és 
könnyedén mozgatható a hűteni kívánó helyiségben. Elméletileg 
mobilitása a bárhol való elhelyezést takarja, gyakorlatilag a 
hozzátartozó gégecső szerelésével (ablakon, falon kívül 
kivezetendő) lekorlátozzuk szabadságát bizonyos területekre. 
Létezik osztott típusú megjelenési formája, ebben az esetben a 
gégecső helyett csővezetékek kötik össze a kihelyezendő kondenzátort. 
Nagy zajszint, egyenetlen hőmérséklet és légáram eloszlás jellemzi. 

 

Készülékek speciális funkciói:

8 C-os temperáló fűtés, fagymentesítő funkció: 

Kitűnő lehetőség nyaralók, hosszabb ideig üresen álló helyiségek
téli fagyvédelmére. Ennek a funkciónak a használata esetén egyenletes, 
8 C-os hőmérsékletet tart a készülék akkor is, amikor nem tartózkodunk a helységben.

Alacsony feszültségű indítás

Előfordul, hogy a hálózati feszültség 185 V-ra csökken, de a 
klíma még ekkor is probléma nélkül tud indulni és üzemelni. 

Automatikus tisztítás: 

A klímakészülékek "szagának" fő oka a hőcserélőn megtelepedő penész. Ha a készüléket hűtési üzemben hagyományos módon kapcsoljuk ki, a penészgombák és baktériumok megtelepedhetnek a hőcserélő nedves felületén. Az automatikus tisztítási funkció kiszárítja a nedves hőcserélő felületet, megakadályozva ezzel a penész és baktériumok megtelepedését. 

Plasma szűrő:

A klímákba beépített Plasma szűrő egy igen hatékony vírus, és baktériumölő technológia, mely kíválóan alkalmas allergiától és 
légúti betegségektől szenvedő betegek, gyermekes családok otthonába. 

Jet cool, vagy turbo hűtés: 

Gyors lehűtést tesz lehetővé ebben az üzemmódban. Egy hűvös, 
erős légáramot fúj a gép maximum 30 percig, illetve amíg a szoba 
hőmérséklete a 18C°-ot el nem éri.

Gold Fin 

Az LG és Gree klímák hőcserélő felülete korrózióálló aranyszínű bevonattal ellátott alumínium.  Ez biztosítja, hogy a felület mindig korróziómentes és újszerű maradjon.

Memória funkció: 
Feszültség kimaradás esetén a berendezés automatikusan megtartja a beállított funkciókat. Így Önnek nem kell bajlódnia az újra programozással, és amikor a feszültség helyreáll, a berendezés automatikusan indul az eredetileg beállított értékekkel. Ez különösen hasznos olyan helyeken, ahol emberek nem tartózkodnak folyamatosan.

Üzemállapot kijelzô: 

Az előlapon elhelyezett dekoratív digitális kijelzőről Ön mindig le tudja olvasni a készülék minden jellemző működési paraméterét. 

Csendes üzem: 
A levegő befújásának csendes módja így csökkentve a zajt, nemcsak a beltéri, hanem a kültéri egység esetén is, hogy ne zavarja a gép működése az Ön és környezete nyugalmát. 

Időzítés funkció: 
Amikor a berendezés nem működik, az időzítővel 0-24 óra között állíthatjuk be a kívánt indítási időt, így a berendezés az előre beállított időben elindul. Ugyanígy az időzítővel 0-24 óra között beállíthatjuk, hogy pontosan mikor álljon majd le a berendezés.

Légszűrő rendszer: 
A beépített többrétegű szűrőrendszer az Ön szobájának levegőjéből nagy hatásfokkal kiszűri az ártalmas és allergiát okozó szennyeződéseket, baktériumokat.

Páramentesítés üzemmód: 
Magas páratartalom esetén, ha igény van rá, a hőfoktól függetlenül a berendezésnél be lehet kapcsolni a nagy hatékonyságú párátlanítási funkciót. 

Éjszakai (sleep) üzemmód:
A ventilátor sebesség vezérlése autó módra áll át. A beállított hőmérséklet 1 óra múlva emelkedik 1 °C-kal hűtéskor, ill. 1 °C-kal csökken fűtéskor.2 óra múlva az eredetileg beállított értékhez képest 2 °C-kal emelkedik, ill. csökken üzemmódtól függően, majd a továbbiakban ezt a hőmérsékletet tartja a klímaberendezés.A ventillátor alacsony fokozatra kapcsol. Nem kell többé aggódnia, hogy megfázik a gyerek éjjel a klímaberendezés miatt! Az éjszakai üzemmód általában 5 óra múlva automatikusan kikapcsol, így még energiát is megtakarít.

Szárító (dry), párátlanító üzemmód:
A berendezés automatikusan időközönként ki-be kapcsolva csökkenti a levegő páratartalmát úgy, hogy közben a helyiség hőmérséklete jelentősen nem változik.A legtöbb ember a 40% és a 60% közötti páratartalmat érzi kellemesnek. Ha sokáig nedves az időjárás, a levegő páratartalma kellemetlenül megnövekszik, akár 80% fölé.Ebben az esetben a párátlanítás funkcióval a páratartalom 60 % alá csökkenthető a hőmérséklet csökkentése nélkül.

Economy (gazdaságos) üzemmód:
A hűtőközeg, amit a szobai légkondicionálókban használunk nem mérgező és nem éghető. Nagyobb koncentráció belégzése esetén kardiológiai problémák léphetnek fel az emberi szervezetben. De ekkora koncentrációjú hűtőközeg jelenléte, amely ilyen károsodást okozhat az ilyen szobai rendszereknél lehetetlen, hogy kialakuljon. Mivel a gázok használatát Magyarországon jogosítványokhoz kötik a jogszabályok, ezért még autóklímák gázzal történő feltöltését sem szabd otthon végezni, ezeket is csak zöldkártyával rendelkező hűtőgép és klímaszerelő végezheti. A gazdaságos üzemmód akár 25%-os megtakarítást is eredményezhet a normál üzemmódhoz képest.Ezt akkor célszerű használni, amikor a szoba már a kívánt hőmérsékletre lett fűtve/hűtve, vagy a szobában tartózkodó kisgyerek vagy idős ember érdekében tartózkodnunk kell a hirtelen hőmérséklet változtatástól.

Automatikus lamella vezérlés:
A kifújt levegő irányát szabályozó lamellákat több különböző fokozatra lehet állítani. Azok kívánság szerint szabályos időközönként fel-le mozognak, illetve automata üzemmód kiválasztásával mozgásuk automatikus.

Öntisztító, szagtalanító funkció:
A beltéri egység ventilátora a készülék lekapcsolása után még 1-2 percig működik, hogy segítse a belső részek kiszáradását. Megakadályozva ezzel a belső hőcserélő felület penészedését, gombásodását és baktériumok megtelepedését a készülékben.

Ionfrissítő, aniongenerátor:
A beltéri egység iongenerátorral van, ellátva mely feltölti a kiáramló levegőt negatív ionokkal (anionokkal). A természetben nagyon sok anion keletkezik, például vízesések mellett vagy erdőkben. A természetes levegő frissítő hatásának egyik oka éppen a természetes anion termelődés. Az anionok csökkentik a levegő por és füst tartalmát, elűzik az atkákat, továbbá elpusztítják a penészgombákat és semlegesítik a kellemetlen szagokat. Hozzátapadnak a levegőben lévő porszemcsékhez, baktériumokhoz és mérgező anyagokhoz, lekényszerítik őket a padlóra, ahonnan takarításkor könnyen eltávolíthatók. A negatív ionok nyugtatják az idegrendszert, jótékony hatással vannak a vérkeringésre, erősítik az immunrendszert,segítik az anyagcsere-folyamatokat és hatékony segítséget adnak a légzőszervi megbetegedések megelőzésében (pl. asztma, tüdőgyulladás).

Aktívszenes elektrosztatikus szűrő: 
A szűrő megköti a szagokat és veszélyes gázokat pl. ammóniát (NH3), formaldehidet, stb. Kiszűri a mikroszkopikus méretű porrészecskéket, füstöt, állati szőröket, polleneket egészen 0,01 ľm-ig. 6 hónaponként meg kell újítani.)

Foto katalitikus szűrő: 
A foto katalitikus szűrő egy speciális antibakteriális hatású szagtalanító szűrő, amely kiszűri a levegőből a szagokat, dohányfüstöt, nagy hatékonysággal távolítja el a baktériumokat és egyéb mikroorganizmusokat,valamint gátolja azok elszaporodását, terjedését A szűrő közvetlen napfényre helyezve, a napsugárzás hatására regenerálódik, és visszanyeri szagtalanító hatását, így a szűrő rendszeres cseréje nem szükséges (élettartama 3-5 év).

Plazmaszűrő: 
A plazma légszűrő egy aktív elektrosztatikus szűrő, mely először polarizálja a szennyeződést, majd elektronikusan leválasztja. Így a plazmaszűrő nagy hatékonysággal távolítja el a levegőből nemcsaka parányi, mikroszkopikus porrészecskéket, hanem a cigarettafüstöt, szagokat, házi atkákat, baktériumokat és polleneket is. A szűrő vízben való lemosással egyszerűen és tökéletesen tisztítható, nincs szükség a szűrő állandó cseréjére.

Turbófunkció: 
A turbó hűtő és fűtő rendszer a beállított hőmérséklettől függetlenül 20 percen át csúcsteljesítményen működik.Ha hazaérkezése után a berendezést Turbó üzemmódra állít, pillanatok alatt lehűtheti (vagy éppen felmelegítheti) lakása levegőjét. 20 perc üzemelés után a Turbó üzemmód automatikusan visszaáll a korábban beállított üzemmódra.

Környezetbarát: 
A jelenleg is számos klímaberendezésben alkalmazott hűtőközeg.

Amennyiben ön már igénybe vette szolgáltatásunkat és szeretné elmondani a véleményét itt teheti meg!

Fodor Ákos
2021-02-15 17:57
Megbízhatóság,pontosság,kiváló szakértelem, precíz munkavégzés!
Kovács Gábor
2021-01-11 19:00
Korrekt, gyors, precíz csapat, akik rövid határidővel vállalták a telepítést. Ajánlom őket!
Nándori Szabolcs
2020-06-18 09:39
Nagyon megbízható,korrekt cég,gyors ügyintézés,barátságos árak,maximális szakértelem,mindenkinek csak ajánlani tudom!!!nagyon elégedett vagyok!!! :)
Szántó Róbert
2020-05-24 15:14
Pontos, precíz munka. Keresik a megfelelő megoldásokat, nem a legkönnyebbet választják. Bátran ajánlom mindenkinek őket.
Macsuga Zoltán
2020-05-21 11:13
Elégedett vagyok a szolgáltatással.
Jancsò Bàlint
2020-03-20 19:16
Felkèszült ès minden területen precìz csapat, akikre mindig szàmìtani lehet. Csak ajànlani tudom őket.
Gulyo Árpád
2019-11-08 11:17
Mind aszereléssel.mind a szervizelésel teljesen eléedett vagyok,ajálani tudom a szakembereket!
Takács Péter
2019-02-28 18:43
Tökéletes munka. Magas szakértelem.Tisztességes ár.
Miben segíthetünk?