Napelemszerelés

Napelemszerelés

 

Hogyan muködik a napelemes rendszer? Mi a telepítés menete?

A Szerviz Szektor Kft a hazai piac dinamikusan fejlődő vállalkozása. Teljes körű szolgáltatás keretében tervezzük és telepítjük ügyfeleink számára szükséges napelemes rendszereket. A tervezéstől a kivitelezésen keresztül a szükséges engedélyeztetési eljárásokat és szolgáltató irányába történő ügyintézést is mi végezzük, így Önnek egy kulcsrakész megoldást kínálunk.

Ügyfeleink számára igényeik teljes körű figyelembe vétele mellett személyre szabott szolgáltatást nyújtunk, aminek keretében naprakész információkkal látjuk el Önt napelemes beruházása aktuális állapotáról. Ennek részeként fejlett vállalatirányítási rendszert üzemeltetünk, így Ön nyugodt lehet affelől, hogy semmi sem kerüli el a figyelmünket.

Megkeresését követően egy ingyenes helyszíni felmérés keretében megvizsgáljuk ingatlana adottságai és a napelemes rendszer telepítési körülményeit. Ezt követően tervező mérnökeink a kapott ismeretekből és fogyasztási adatokból fejlett informatikai szoftverünkkel megtervezik a szükséges rendszert és elkészítjük árajánlatát. Amennyiben elfogadják ajánlatunkat, úgy a szerződéskötés után megkezdjük a projekt kivitelezését.  A felméréstől a kivitelezésig nagy figyelmet fordítunk a szakszerű munkavégzésre és arra, hogy ingatlana nyugalmát csak a szükséges ideig zavarjuk meg.

Belső minőség biztosítási rendszerünk értelmében rendelkezünk kivitelezői felelősség biztosítással, valamint a telepítés során elvégezzük a szükséges ellenőrzési és mérési mechanizmusokat, amely segítségével az Ön napelemes rendszere a teljes életciklusa alatt tervszerűen működik majd. A helyszíni telepítés során cégünk az érvényben lévő biztonságtechnikai, tűz védelmi, környezetvédelmi, munkavédelmi és vagyonvédelmi előírásokat maradéktalanul betartja. A napelemes rendszerek a napfény energiáját hasznosítják. A napelemek anyaga olyan szilícium kristályokból áll, amelyek ha érintkeznek a napfénnyel, a bennük végbe menő fizikai folyamat következtében egyenáram jön létre, majd kilépve a népelemekből befolyik egy úgynevezett inverterbe, ahol váltóárammá alakul. Ezt követően, ha az üzemnek vagy háznak szüksége van a megtermelt energiára, azt elfogyasztja, ha nincs, akkor egy ad-vesz, órán keresztül átadja az elektromos közmű hálózatra. Így éjszaka vagy borús idő esetén, amikor közvetlenül nem éri napfény az elemeket, az üzem vagy ingatlan a közmű hálózatból veszi vissza a szükséges áramot. A technológia alapvetően egyszerű, minőségét azonban nem a rendszer elemeinek minősége, hanem a telepítés színvonala határozza meg.

 


Minőségi kivitelezési rendszerünk - napelemszerelés

Annak érdekében, hogy az Ön létesítményén telepített napelemes, vagy hőszivattyús rendszer a teljes életciklusa alatt tervszerűen, és az elvárt módon működjön, rendkívül fontosnak tartjuk a kivitelezés minden fontos részletét érintő minőség biztosítási rendszer alkalmazását. Minden létesítmény (családi háztól a napelmparkokig) kapcsán különösen fontos a fokozott igénybevételnek megfelelő anyag-, és technológiaválasztás, mely minimum 30 évre biztosítja a rendszer megfelelő működését.
 

Napelemes rendszerek komplex műszaki tervezése

  • Minden esetben Szoftveres hozamkalkuláció.
  • Az Ön negyedórás fogyasztási görbéjének szoftveres vizsgálata – optimális
  • energiatermelés méretezése (pl. visszwatt védelemmel ellátott kiseromu
  • rendszerek esetében, saját fogyasztás kiváltására, hálózati betáplálás nélkül).
  • Dolésszög és tájolás alapján optimalizált panelkiosztás és tartószerkezeti megoldás.
  • Légifelvétel készítése drón technológia segítségével.
  • Látványterv, panelkiosztási terv készítése.
  • A napelemes rendszer energiamérlege.
  • Változatelemzés – több féle muszaki tartalom összehasonlító elemzése.
  • Igény esetén statikai szakvélemény a tetok műszaki állapotára vonatkozóan.

 

 

Napelem tetőre történő telepítése

Cégünk napelemes rendszerek telepítését végzi műszakilag és statikailag alkalmas tetőszerkezetre háztartási méretű kiserőműként (HMKE) teljes körű engedélyeztetéssel a területen illetékes áramszolgáltató irányába. Az alumínium tartószerkezeteknek köszönhetően alacsony tömegű gyakorlatilag örökéletű rögzítéssel szereljük rendszereinket sátor, nyereg, lapos vagy egyedi formájú tetőkre. Referenciáink alapján bármilyen borítású fedésre így, hódfarkú cserépre, mázas cserépre, beton cserépre, trapézlemezre, palára és zsindelyre is telepítünk napelemeket, mindezt a vízzáró szerep vesztése nélkül. A műszaki tartalom tekintetében a legelőnyösebb ár-érték arányú rendszert ajánljuk figyelmébe, azonban, ha Önnek meghatározott elképzelése, márkapreferenciája van, akkor ennek figyelembe vételével tervezzük és telepítjük napelemes rendszerét.


Napelem földre telepítése

Amennyiben a tetofelület valamilyen okból nem alkalmas a telepítésre, nem megfelelo a tájolás szempontjából, kicsi és tagolt, nem módosítható árnyékoló tényezo van a közelében, esetleg statikailag alkalmatlan, így ebben az esetben talajra történo telepítéssel van lehetoség a szükséges napelemes rendszer kiépítésére. Ezeket cölöpözési, kisebb rendszereknél betonozásos technikával fém, rozsdamentes tartószerkezetre építjük.

 

Ügyfélként gondokodunk!

Ön egy beruházást akar végrehajtani a házán, épületén, amely hosszú távú és jelentős pénzeket kell megmozgatni érte, hogy létrejöjjön. Ebben a helyzetben egy lelki bizonytalanság, nyugtalanság állapota figyelhető meg szinte kivétel nélkül mindenkin. „Vajon jó lesz ez nekem? Vajon tényleg nem csak az ablakon dobom ki a pénzt? Ön nem feltétlenül szakember, ezért számos olyan kérdéssel állhat elő, ami számunkra, talán komolytalan vagy nehezen értelmezhető.

A lekezelő „Én vagyok a szakember, majd én tudom” stílust elitéljük, mert a rossz megítélés pillanatok alatt kialakul és elterjed, ennek a megváltoztatása pedig komoly erőfeszítéseket igényel.

Éppen ezért összegyűjtöttük az elmúlt évek tapasztalatai alapján azokat a kérdéseket, amelyeket Önök fel szoktak tenni, kérjük olvassák át, és keressenek minket bizalommal.

 

Gyakran ismételt kérdések - napelem témakörben


Mi is az a HMKE? (háztartási méretű kiserőmű)

„Megéri a napelemes rendszer?”

„Mennyi garancia van rá?”

Hány évig üzemel?

Igényel- e karbantartást?

„Mi a menete, ha én is szeretnék ilyet?”

„Azt hallottam, hogy a kínai termékek hamar tönkre mennek...”

Szigetüzemű vagy hálózatra tápláló rendszer?

Egy- vagy háromfázisú csatlakozású legyen a termelő berendezés?

Milyen esetekben kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni?

Tényleg kell adózni a napelemes rendszerek után?”

Mi történik a többlet energiával /Villamos Energia Törvény/?

Kell fizetni az óracseréért / Villamos Energia Törvény /?

Lehet több napelemes rendszerem?

Mennyi áramot fog termelni a rendszer?

Megtérülési idő

A napelemes rendszer élettartama

Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?

Bővíthetőek-e a napelemes rendszerek?

Advesz mérőóra hiányában felkapcsolható-e az inverter?

Mekkora napelemes rendszerrel váltható ki a fogyasztás?

Mikor indokolt statikus véleménye?

Mennyire terhelhető egy tetőfelület?

Inverter elhelyezése

AC oldali csatlakozás kérdése. Megfelelő-e a kismegszakítók illetve a betáp vezeték mérete, keresztmetszete?

Villámvédelem

Nem fog beázni a tető?

Jégesőt bírja?

Van rá biztosítás?

Mi törénik, ha két nem egyforma napelemet kapcsolunk össze?

Mi történik, ha párhuzamosan összekapcsoljuk ezeket?

Hogyan készül a napelemes rendszer?

A napelemes rendszer részei

Túlfeszültség levezetők

Hova érdemes, és hova nem napelemet telepíteni?

Felmérés

Tűzvédelem

Kivitelezés és hibák

 

 

Mi is az a HMKE? (háztartási méretű kiserőmű)

HMKE-nek minősül az a villamosenergia-termelő berendezés, amelyre az alábbiak jellemzők:

  • közcélú kisfeszültségű hálózathoz, illetve kisfeszültségű magán- vagy összekötő vezeték hálózatra csatlakozik,

  • erőművi névleges teljesítőképessége nem haladja meg a felhasználó rendelkezésre álló teljesítményének mértékét,

  • maximum 50 kVA erőművi névleges teljesítőképességű.

 

„Megéri a napelemes rendszer?”

Igen megéri. Napjainkra megfizethetővé váltak a napelemes rendszerek, amelyekkel csökkentheti vagy teljesen kiválthatja a villanyszámláját, esetleg ingyenesen tudja fűteni/hűteni lakását. Cégünk több klímaberendezés hivatalos szervize, további kedvezményeket biztosítunk, amennyiben a napelemes, és klíma rendszerét együttesen rendeli meg tőlünk.

 

„Mennyi garancia van rá?”

A rendszerre 5 év kivitelezői garanciát vállalunk. 12 év a gyártói garancia a napelemekre, és 30 év gyártói teljesítmény garancia (80% a napelemek energia termelésére). Az inverterekre a legtöbb esetben 5 év, melyet plusz költségért ki lehet bővíteni 10-15 évre is.

 

Hány évig üzemel?

Évtizedeken keresztül képes működni, 30 évig legalább, de skandináv országokban létezik 50 év körüli mai napig termelő rendszer. Itt is elmondható, hogy a rendszer élettartalma 90%-ban a kivitelezés minőségén múlik! A bármilyen módon összerakott rendszer képes működni 2-4 évig, a gondok utána jelentkeznek..

 

Igényel- e karbantartást?

A napelemes táblák nem igényelnek karbantartást, érdemes a napelemeket lemosni amennyiben látható szennyeződés, madárürülék van rajtuk, és azt az eső nem tudja lemosni.

Az inverterek azonban igéynelnek karbantartást, meleyt célszerű márkaszervizzel elvégeztetni.

Az általunk telepített rendszerek karbantartását az első 3 évben a kiszállási díj összegéért tartjuk karban, ha az ügyfél kéri.

 

„Mi a menete, ha én is szeretnék ilyet?”

Vegye fel i velünk a kapcsolatot, majd időpont egyeztetés után kimegyünk a helyszínre felmérni a lehetőségeket, adunk egy árajánlatot és az elfogadása esetén, kivitelezzük a rendszert.

 

„Azt hallottam, hogy a kínai termékek hamar tönkre mennek...”

A 90-es évek beidegződése a kínai gyártmányokhoz kapcsolt rossz minőség. Napjainkra ez nagymértékben megváltozott.

 

Szigetüzemű vagy hálózatra tápláló rendszer?

Szigetüzemű rendszernél a megtermelt energiát akkumulátorok tárolják, hálózatra táplálónál tulajdonképpen a meglévő villamos energia hálózatot használjuk "tárolásra".

Sziget üzemű rendszert akkor érdemes építeni, ha nincs lehetőség közcélú elektromos elosztóhálózathoz csatlakozni. A sziget üzemű napelemes rendszer kiválóan alkalmas elszigetelt nyaralók, tanyák, erdei házak energiaellátására.

Hátránya, hogy szükség van akkumulátorokra, az akkukat cserélni kell (drágák), illetve veszélyes hulladéknak minősülnek. Ahol a feltételek adottak (van elektromos hálózat), egyértelműen hálózatra tápláló rendszert logikus és gazdaságos üzembe helyezni.

A sziget üzemű rendszer esetében a napelemek által termelt villamos energia egy töltő egységen keresztül biztosítja az akkumulátor (ok) folyamatos töltését.

Az akkumulátorhoz csatlakozik egy inverter (áram átalakító), mely előállítja a hálózattal egyenértékű 230V hálózati feszültséget. Ez a két egység az esetek többségében ugyanazon eszközbe van integrálva.

A rendszer nyáron többet, télen kevesebbet termel, azonban télen is működik és biztosít némi (a nyári termeléshez viszonyítva körülbelül ötöd rész) energiát.

Szigetüzemű rendszer esetén minden esetben szükséget tűzeseti lekapcsolási lehetőséget kiépíteni!

 

Egy- vagy háromfázisú csatlakozású legyen a termelő berendezés?

Egyfázisú fogyasztói csatlakozás esetén max. 5 kVA-es termelő berendezés csatlakoztatható, akkor is, ha a rendelkezésre álló teljesítmény lehetőséget adna nagyobb csatlakozási teljesítményre! Háromfázisú fogyasztói csatlakozás esetén a termelő berendezés egyfázisú (max. 5 kVA), kétfázisú vagy háromfázisú csatlakozása (maximum a rendelkezésre álló teljesítményig, de legfeljebb 50 kVA-ig) is megvalósítható.

Háromfázisú fogyasztói csatlakozás esetén egyfázisú termelő berendezés hálózatvizsgálat nélkül 2,5 kVA-ig csatlakoztatható. 2,5 és 5 kVA közötti névleges teljesítőképességű termelőegységek egyfázisú csatlakoztatását az elosztó hálózati engedélyes a hálózati paraméterek figyelembevételével, az igénybejelentésre adott műszaki-gazdasági tájékoztatóban írt feltételekkel engedélyezheti. Ha a csatlakoztatni kívánt termelő berendezés három fázisra csatlakozik, de nem háromfázisú, hanem fázisonként beépített berendezésekkel rendelkezik, a fázisaszimmetria nem haladhatja meg az 5 kVA-t.

A mérőberendezés fázisonkénti mérőművel rendelkezik, tehát abban az esetben is pontosan regisztrálja a termelést és a felhasználást, ha háromfázisú a csatlakozás, de a termelő berendezés (inverter) csak az egyik fázisra csatlakozik.

 

Milyen esetekben kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni?

A jelenlegi szabályok szerint 32A csatlakozási áramerősség-érték felett kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetni. Ha tehát 1 x 32A-es, vagy három fázis esetén pl.: 3 x 10A-es (összesen 30A) csatlakozást veszünk igénybe, nem kell hálózatfejlesztési hozzájárulást fizetnünk.

A hálózatfejlesztési hozzájárulás mértéke meglévő hálózat esetén kb. 3600 Ft/+ÁFA.

Extra igények esetében (pl. a fázisszám-növelés vagy nagyobb teljesítményigény), amennyiben közcélú hálózat bővítésére van szükség, a bővítés részarányos költségeit kell az elosztói engedélyesnek megfizetnünk, és számíthatunk arra, hogy új mérőhelyet is kell kiépítenünk.

 

Tényleg kell adózni a napelemes rendszerek után?”

2017.03.31-után igénybejelentett 4kW-os teljesítményt meghaladó napelemes rendszer esetén hálózat használat után a rendszer üzembe tartójának fizetnie kell a hálózati szolgáltató felé hálózathasználati díjat. Amely a fel nem használt, hálózatra feltermelt árammennyiség után fizetendő. Ennek számítási módját és mértékét a hatályos jogszabály adja meg. Ez jelenleg 0Ft.

 

Mi történik a többlet energiával /Villamos Energia Törvény/?

Vhr. 4. § A háztartási méretű kiserőmű üzemeltetője által termelt villamos energiát az üzemeltető kérésére az adott csatlakozási ponton értékesítő villamosenergia-kereskedő vagy egyetemes szolgáltató köteles átvenni.

Tehát azok a nézetek, miszerint nem veszi át a szolgáltató a megtermelt energiát, teljes mértékben helytelenek!

 

Kell fizetni az óracseréért / Villamos Energia Törvény /?

Vhr. 5. § (7) A fogyasztásmérő berendezés költségeinek viselésére 3 x 16 A teljesítmény határig a felhasználókra, a felett az erőművekre vonatkozó szabályok alkalmazandók.

 

Lehet több napelemes rendszerem?

VET 35. § (5) Háztartási méretű kiserőmű felhasználási helyenként* csak egy csatlakozási pontra létesíthető.

*:16. Felhasználási hely: egy vagy több csatlakozási ponton keresztül ellátott, összefüggő terület, ahol a felhasználó a villamos energiát felhasználja;

 

Mennyi áramot fog termelni a rendszer?

Napelemes rendszereknél az egyik legfontosabb termelési adat az éves kWh/kWp, ami azt mutatja meg, hogy az adott rendszer egy év alatt hány kWh áramot termel 1kWp(1000Wp) nominális teljesítményre vetítve. 
Magyarországi viszonylatokban ez reálisan nézve évi 1000-1200 kWh/kWp,a tájolástól, a tető lejtésétől és a rendszer veszteségeitől függően. Természetesen az éves hozam attól is függ, mennyire volt "napos" évünk, de ez az érték az elmúlt 20 év alapján került meghatározásra.

Ha csak nagyon nagyvonalakban akarjuk meghatározni, úgy is mondhatjuk, hogy

1 napelem tábla 1 hónap alatt 1000Ft-ot termel.

 

Megtérülési idő

Az az időtartam, amikorra a befektetésünk összegét kitermeli a napelemes rendszer. A megtérülés függ a várható hozamtól, valamint a beruházási költségtől. A termelt energia mennyiségét csökkenti a helytelen telepítés, árnyékolás, nem megfelelő tájolás; éppen ezért kiemelt fontosságú a szakszerű felmérés, tervezés és rendszertelepítés.

Kiszámításánál figyelembe kell venni a villamos energia hozamon felül az amortizációt az esetlegesen meghibásodó eszközök költségét, a villamos energia árának növekedését, és még számos további tényezőt is. Ma egy átlagos családi méretű napelemes rendszer megtérülési ideje 8-10 év környékére tehető.

 

A napelemes rendszer élettartama

A napelem-cellák külső sérülés nélkül gyakorlatilag korlátlan ideig működnek, azonban a modulok élettartalma 20-30 év.

A gyártók általában 12 év 90% , 25 év 80%-os teljesítménygaranciát és változó időtartamú termékgaranciát biztosítanak. Átlagosan elmondható, hogy a napelem cellák teljesítményromlása 1%/év mértékkel kalkulálható.

Érdemes a modulokat megbízható, ismert gyártóktól beszerezni, így minimalizálni az esélyt, hogy az adott forgalmazó, és szervizháttér megszűnjön, mely megnehezíti a garanciális ügyintézést.

 

Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?

A napelem áramot termel, a napkollektor meleg vizet.

A napelem rendszereket fotovoltaikus rendszereknek szokták nevezni utalva a működési elvükre, ennek rövidítése a PV (azaz photovoltaik).

A Földi élet elengedhetetlen eleme a Nap melege és annak sugárzási energiája. A napenergia felhasználásnak alapvetően két ismert módja az aktív és a passzív felhasználás.

A passzív jelenti az adott építmény megfelelő tájolását, külön kiegészítő eszköz használata nélkül. Itt gondolhatunk az épületen megfelelően elhelyezett üvegfelületekre, ami akár télen a fűtésben is részt vehet, vagy üvegházi alkalmazások. Az aktív felhasználás a nap energiájának átalakítása villamos – vagy hőenergiává.

Az aktív hasznosítás tehát lehet fotovillamos (napelem), amely villamos energiát állít elő vagy termikus (napkollektor), amely hőenergiát termel.

 

Naplollektor       

 

Napelem

 

Bővíthetőek-e a napelemes rendszerek?

Igen, de ezt a tervezéskor figyelembe kell venni. A maximális teljesítményre méretezett rendszerek csak plusz inverter beépítésével bővíthetők, ellenkező esetben elégséges lehet csak napelemek felszerelése.

 

Advesz mérőóra hiányában felkapcsolható-e az inverter?

Hivatalosan nem.

 

Mekkora napelemes rendszerrel váltható ki a fogyasztás?

Éves fogyasztás (kWh)/1100 (h) = kW teljesítményű napelemes rendszer szükséges hozzávetőlegesen. Pl: A havi fogyasztása: 270kWh. Ez éves szinten: 3240kWh. Ezt elosztva 100-al, megkapjuk a rendszer várható méretét, ami 2,9kW.

 

Mikor indokolt statikus véleménye?

Ha szemrevételezés alapján nem egyértelmű, hogy a tető elbírja-e a napelemes rendszert (pl. korhadt, öreg, hajlott szarufák). Cégünk több megyében rendelkezik statikus kollégával, így amennyiben szükséges, a statikai szakvéleményt is meg tudja tőlünk rendelni.

 

Mennyire terhelhető egy tetőfelület?

Magyarországi viszonyok között a tetőszerkezeteket statikailag úgy tervezik, hogy minden további nélkül elbírják a napelemes rendszer súlyát. 20-30 évnél idősebb tetőknél lehet gond (lásd: előző kérdés válasza) A napelems rendszer nagyjából 20Kg/m2, vagy 140Kg/Kw plusz terhet jelent a tetőnek.

 

Inverter elhelyezése

Hűvös árnyékos esőtől védett helyen, pl. homlokzaton sablondeszka alatt, erkélyen, teraszon stb, erre a gyártó pontos utasításokat ad.

Padláson, közvetlen napsütésnek kitett helyen nem célszerű elhelyezni!

 

AC oldali csatlakozás kérdése. Megfelelő-e a kismegszakítók illetve a betáp vezeték mérete, keresztmetszete?

Ehhez tudni kell a rendszerhez szükséges inverter(ek) teljesítményét, illetve fázisszámát. Tervező asztalnál vizsgáljuk meg a kérdést. Felmérésnél viszont dokumentálni kell a helyszíni adottságokat, kismegszakító teljesítménye vezeték keresztmetszetek, majd ezek alapján már a szükséges módosításokat, bővítéseket tartalmazó árajánlatot adjuk Önek.

 

Villámvédelem

Kényes kérdés, fémszerkezetű tetőknél nem releváns mivel maga a tetőszerkezet is kvázi egy villámhárító. Városi környezetben 10m alatt nem kell villámvédelmet kiépíteni. Egyéb esetekben felül kell vizsgálni a helyszíni adottságokat, és be kell vonni villámvédelmi szakembert.

 

Nem fog beázni a tető?

A rögzítő elemek úgy vannak kialakítva, hogy a tető ne ázzon be. Azonban a telepítést végző szakemberek precizitásán múlik (és csak azon), hogy ez hosszú évekig így is maradjon. Gondoljon bele. A cserepek felett napelem, alattuk –általában- fólia található. A sérül héjazatot sem bentről, sem kintről nem lehet észrevenni. Javítani pedig csak a napelemek felvételével lehetséges. A hibás, törött cserepeket munkatársaink akkor is kicserélik a napelemes rendszer alatt, ha azok már eredetileg is töröttek, repedtek voltak.

 

Jégesőt bírja?

A normálméretűt igen, de extrém jégeső esetén kár keletkezhet benne. Elmondható, hogy a 80Km/h sebességgel becsapódó, 3cm-es jég ütését még képes elviselni a tábla, amennyiben nincs benne a szakszerűtlen telepítés során keletkezett mechanikai feszültség.

 

Van rá biztosítás?

Célszerű a lakásbiztosításba beemelni, ehhez a biztosítóval kell felvenni a kapcsolatot.

 

Mi törénik, ha két nem egyforma napelemet kapcsolunk össze?

Adott két napelem:

1 db AmeriSolar AS-6P30 275 Wp (8,79 A és 31,3 Volt)

1 db AEG AS-P606 275 Wp (8,47 A és 32,5 Volt)

 

Mi történik, ha párhuzamosan összekapcsoljuk ezeket?

A napelemek teljesítménye külön – külön számolva

Amerisolar AS-6P30 31,3 V x 8,79 A = 275,127Wp, illetve

AEG AS-P606 32,5V x 8,47 A = 275,275Wp,

Elméletileg a maximális teljesítmény? 550,402 W lenne!

 

Ha párhuzamosan összekapcsoljuk őket, akkor áramaik összeadódnak, és az eredő áram 17,26 Amper lesz. A feszültségek a párhuzamos kapcsolásban azonos értékűvé alakulnak, a kapcsolás eredő feszültsége a legalacsonyabb napelem feszültsége lesz, azaz 31,3V

A párhuzamos kapcsolás miatt az eredő teljesítmény azonban csak (17,26 A x 31,3 V): 540,238W

Több mint 10 watt teljesítményt elvesztettünk a helytelen illesztés miatt.

 

A másik példában két „kissé eltérő” napelemet kapcsolunk sorosan.

Amerisolar AS-6P30 275W 31,3 V x 8,79 A = 275,127Wp, illetve

Amerisolar AS-6P30 270W 31,1 V x 8,69 A = 270,259Wp

 

Összes teljesítmény: (275+270)Wp = 545,5 Wp

 

A soros kapcsolás következtében áramuk kiegyenlítőik (minimalizálódik) a feszültségeik összeadódnak. A kapcsolás eredő árama (Ie) ezért 8,69 A lesz, az eredő feszültség (Ue) pedig 62,4V.

Az eredő teljesítmény Pe ennek megfelelően: Pe = 542,2 Wp

A veszteségünk mintegy 3 W! Tehát a nagyobb teljesítményű napelem nem fogja az elvárt hozamot teljesíteni. Fontos kiemelni, hogy az adott esetben csak 5Watt eltérés van a panelek között, nagyobb teljesítménykülönbség esetén a veszteség is nő.

 

 

Hogyan készül a napelemes rendszer?

 

  1. Az ügyfél megkeres minket

  2. Felmérés

  3. Árajánlatadás

  4. Árajánlat elfogadása

  5. Szolgáltatói igénybejelentés, melyben tájékoztatjuk a szolgáltatót a leendő rendszerünk paramétereiről

  6. Műszaki-Gazdasági tájékoztatót küld a szolgáltató, melyben engedi, vagy feltételekkel engedi a napelemes rendszer hálózatra kapcsolását

  7. A rendszer fizikai telepítése

  8. Készre jelentés küldése a szolgáltatónak

 

Hálózatra való visszatáplálásnál szerződést kötünk az áramszolgáltatóval és –leggyakrabban -  éves szaldós elszámolás van, így a termelt és fogyasztott energia különbségét kell rendezni.

Az áramszolgáltató felszerel egy oda-vissza mérő órát, és a helyi hálózatban más felhasználók átveszik így az áramot, amire éppen nincs szükségünk, pl. nyáron, amikor a rendszerünk többet termel, mint amennyit fogyasztunk.  

Fontos információ, hogy maximum 1 éves leolvasási ciklus lehetséges.

VET 40. § (4) … A hálózathasználati szerződés egy évnél hosszabb leolvasási időszakot nem állapíthat meg.

 

Önmagában a napelemek alkalmasak arra, hogy áramot termeljenek. Azonnal aktívak lesznek, amint fény éri őket, azonban ez nem elég arra, hogy egy ingatlan energiaszükségletét fedezzék. Ezért a napelemes technológiát célszerű rendszerként kezelni, melynek egyik alapvető része a napelem, de további rendszer alkotó szükséges ahhoz, hogy a termelődő energiát felhasználhatóvá tegyük. Így ezeket is figyelembe kell venni, amikor a napelemes rendszerről beszélünk. Ilyen a tartószerkezet, a kábelek, az inverter, a túlfeszültség levezetők és az ad-vesz mérőóra.

 

A napelemes rendszer áttekintése:

 

Amikor süt a Nap a rendszer energiát termel. A napelemek egyenáramot (DC) állítanak elő, melyet az inverterbe továbbítva váltóáram keletkezik (AC). A megtermelt energiamennyiséggel két dolog történhet.

1. Vagy rögtön elfogyasztásra kerül a napelemes rendszernek otthont adó háztartásban - ilyenkor megspórolva a lakóknak a villanyszámla erre az energiamennyiségre vonatkozó részét.

2. Vagy, ez a zöld-energia visszajut a közüzemi hálózatba. Ebben az esetben a visszatáplált energia mennyisége mérésre, és későbbi elszámolásra kerül a háztartás és az áramszolgáltató között.

 

A napelemes rendszer részei

Napelem

A napelemeket szilícium alapú kristályos szilárd vegyületekből állítják elő. Az anyag legfontosabb tulajdonsága, hogy fény hatására atomjai körül keringő elektronok, egyre intenzívebb mozgásba jönnek, ezáltal távolabbi pályán keringve az atommagtól mindaddig, amíg ki nem szakad az elektron és elhagyja az atommag felhőjét. A kiszakadó elektronok egyirányú áramlása eredményezi az egyenáramot.

A napelem olyan félvezető, amely fotoelektromos úton a fény energiáját alakítja át elektromos energiává. A napelem tábla cellákból áll, amely kapcsain az érkező fény hatására feszültség mérhető.

A szilícium alapú cellák kristályszerkezete szerint háromféle napelem típussal találkozunk a kereskedelemben: amorf, monokristály vagy polikristály. Ezek hatásfokukban, teljesítményükben valamint megjelenésükben különböznek.

Monokristályos napelem


Több cellából felépülő, cellánként homogén megjelenésű, kékes árnyalatú kristályból épül fel. A cellák nyolcszögűek, jól megkülönböztethetők egymástól. A monokristály szilícium szabályos kristályszerkezet, ritka a természetben, hatásfoka 15-18%, elektromos térben húzzák ki henger alakúra, és a szilícium egy tömbben dermed meg (ezért mono, azaz "egy" kristályos).

A monokristályos napelemek direkt napsugárzásnál teljesítenek igazán jól.

 

Polikristályos napelem

Hasonlóan több cellából felépülő, de cellánként inhomogén megjelenésű, kékes árnyalatú kristályokból épül fel. A négyszögű cellák nem különülnek el egymástól. A polikristály napelem hatásfoka 14-16%. A mai rendszereknél a csökkenő árak miatt már nincs gyakorlati jelentősége a mono vagy poli napelem közötti különbségnek.

A polikristályos napelemek jobban teljesítenek szórt napsugárzásnál.

 

Amorf napelem

Az amorf, vagy más néven vékony rétegű napelem a legolcsóbb, de a hatásfoka ennek a leggyengébb (5-8%). Éppen ezért nagy felületre van szükség belőlük. Nem tagolt napelem, teljes felületét egyetlen fekete árnyalatú amorf kristály alkotja. Általában valamilyen hordozóra, például vékony acéllemezre vagy üvegre viszik fel.

Akár 100-szor vékonyabb lehet, mint a kristályos változat. Leginkább épületbe integráltan, vagy olyan helyen használják, ahol nem okoz gondot a hely szűke. Előnye a kristályos napelemekhez képest, hogy kevésbé érzékeny a melegedésre, és szélesebb fényspektrumot tud hasznosítani. Lehet átlátszó, valamint hajlékony kivitelben is készíteni. Ezek esztétikai, valamint építészeti szempontból is fontosak lehetnek.

 

A napelemek működése

 

 

Inverter

A napelemek és a villamos hálózat közötti eszköz feladata a napelem modulok szolgáltatta egyenáram átalakítása szinuszos váltakozó árammá, ezt nevezik inverternek. Hálózatra kapcsolás esetén az inverter további szinkronizálási  feladatokat is ellát, ami biztosítja a háztartási kiserőmű illeszkedését az áramszolgáltatói követelményekhez. Fontos, hogy az áramszolgáltató csak az általa engedélyezett típusokat engedi a hálózatára kapcsolni.

  • Az inverter elhelyezésével kapcsolatban fontos egyeztetni, hogy annak zajterhelése (ventillátorok) nem alkalmas állandó emberi tartózkodású helységben való elhelyezésre.

  • Kültéri elhelyezésnél figyelembe kell venni a por, és eső elleni védelmet, de amennyiben az lehetséges célszerű az invertert egy zárt, de eléggé nagy, vagy jól szellőző helységben elhelyezni.

  • Semmiképp nem célszerű zárt tetőtérbe helyezni a készüléket, mivel a nyári melegben a készülék akár ki is kapcsolhat a túlhevülés miatt, vagy hatásfoka drasztikusan csökken.

  • Amennyiben jelentős mennyiségű bogárral, és hasonló lényekkel kell számolni, csakis passzív hűtésű inverterek jöhetnek számításba!

 

Az inverter lehetséges elhelyezése a gyáró előírásai alapján.

 

Inverterek helytelen elhelyezése:

  • Déli oldal, közvetlen napsütésben

  • Padlás olyan része, ahol nyáron a hőmérséklet 40-45 fok felé emelkedik

  • Földről úgy megközelíthető (családi ház, óvoda, iskola, játszótér), hogy gyerekek hozzáférhetnek a kábelezéshez, valamint az inverter kezelőszerveihez.

  • Ad-vesz mérő

Az oda-vissza mérő óra alkalmas arra, hogy lássuk a termelés és vételezés közötti különbséget. Az áramszolgáltatókkal ezt éves szaladós elszámolásban lehet nyomon követni és kiegyenlíteni.

Kétirányú mérésre alkalmas fogyasztásmérő óra. Hálózatra tápláló rendszer esetén a háztartási fogyasztáson felül termelt villamos energiát a hálózatba tápláljuk vissza. Az általunk  megtermelt villamos energiát az áramszolgáltató átveszi, amikor a rendszerünk nem termel, akkor mi vételezünk az áramszolgáltatótól. A megtermelt villamos energia és a hálózatból vételezett villamos energia különbözetét fizetjük, többlet termelés esetén pedig visszakapjuk a szolgáltatótól.

 

 

 

DC

 

 

AC

 

 

 

 

Túlfeszültség levezetők

Felmerülhetnek még további igények, amelyek opcionálisan beépíthető eszközökkel kiegészíthetők.

Megtehetjük például azt, hogy a napelemes rendszerünket interneten keresztül érjük el bárhonnan – távfelügyeleti rendszer segítségével.

Minden adatot megtekinthetünk, egy nagyon felhasználóbarát szoftveren keresztül. Grafikus diagrammok, a termelt, fogyasztott energiáról, a megspórolt széndioxid kibocsájtásról, stb.

Ezekkel a berendezésekkel naprakész információink lehetnek a napelemes rendszerünk működéséről, folyamatosan nyomon tudjuk követni, hogy mennyi pénzt spóroltunk magunknak és mennyi szennyezést mindannyiunknak.

 

 

Hova érdemes, és hova nem napelemet telepíteni?

Sajnos nem minden tető alkalmas napelemek felszerelésére, és ilyenkor ez csalódást okozhat főként annak, aki szeretné áramfogyasztását napelemmel kiváltani. Kizáró ok lehet például az árnyékolás, vagy ha a statika nem engedi, ha szerencsétlen a tájolás vagy nagyon széttagolt a tető - illetve ilyenkor is néha van megoldás, csak általában költségesebb.

Mindenek előtt kezdjük ott, hogy mi az ideális tájolás. Ha a tető 30-40 fok közötti dőlésszögű és pontosan déli irányba néz, akkor a hazai időjárásnak és klímának tökéletesen megfelel. A mellékelt ábrán is ez az állapot látszik. 

 

 

Az optimális, déli, 35 fokos (100%) tájoláshoz képest eltérés esetén a teljesítményveszteség

Természetesen ilyen felület a valóságban nagyon ritka. A gyakorlati esetekben az mondható, hogy dél-kelet és dél-nyugat közötti tájolás, és 20-50 fok közötti dőlésszög még kiválóan megfelel napelem telepítésre. Hogy az adott esetben mennyi veszteséget jelent pontosan az ideálistól való kis eltérés, az a felmérés alapján készített szimuláció fogja pontosan megmondani, ahogy a várható hozamot is.

Bizonyos helyzetekben szükséges kihasználni a tető Északi oldalát is napelemes rendszer telepítésére. Ez nem optimális megoldás, azonban kisebb dőlés esetén megfontolandó.

Egy azonos dőlésű déli tetőfelülethez képest az északi telepítés éves energia hozama 15%-al kisebb, amennyiben a tető dőlése kevesebb mit 20 fok.

A másik általános gond az árnyékolás: ezt jellemzően nagyon alulbecsülik, pedig 10%-os, részleges árnyékolás a napelemeken akár 30-50%-os teljesítménycsökkenést is okozhat - azaz ennyivel kevesebb évi megtermelhető áramot jelent.

 


 

 

A mellékelt ábrán egy összetett tetőt, de valóságban gyakran előforduló problémát láthatunk: a délre tájolt tetőkön a ház kiugró részei reggel vagy délután árnyékot vetnek. A terveken így ezekre a területekre nincs is napelem tervezve. Itthon ez tetőtér ablakoknál jellemző (a kutyaház-szerűen kiugró függőleges ablakoknál), de hasonlóan rossz hatásssal lehet egy fa, de akár csak egy villanyoszlop is, aminek árnyéka végigmegy a délre néző felületen.



 

Egyetlen villanyoszlop is komoly hozamcsökkenést okozhat.



 

Felmérés

Annak érdekében hogy a tervező kollégák megfelelően be tudják határolni az árnyékba kerülő részeket nagyon pontos felmérés szükséges. A szimuláció folyamán minden napelem táblára kiszámolják a lehetséges veszteségeket, valamint megkeresik a lehető legoptimálisabb elhelyezést a maximális hozam érdekében.


 

Külön kérdéskör, ha a tetőn nem azonos dőlésszögű és irányú tetőrészletek vannak: ha ide tervezünk napelemeket, akkor a leggyengébben teljesítő napelem-kör (string) fogja meghatározni a többi napelem teljesítményét, azaz itt is némi veszteség lehet az ideális állapothoz képest. ( kivéve, ha külön bemenetre (MPP-re) csatlakoznak a különböző dőlésű, és tájolású napelem mezők.

A tető állapota, kora, statikája értelemszerűen befolyásolja a kivitelezési lehetőségeket: ha egy tetőt a következő 5-10 évben felújításra szorul majd, akkor előbb érdemes az ácsokat hívni, mint kétszer szereltetni a napelemeket. A lapostetők statikája egy egész külön cikk lehetne: nagyon kevés lapostető bír el napelemes rendszert, hiszen csak arra tervezték őket korábban, hogy a hóterhelésnek ellenálljon. Márpedig lapostetős napelem rögzítésnél nem kis szélterheléssel is kell számolni - nem is a napelemek súlya lesz jelentős.

Összegezve sok tényezőt kell figyelembe venni, mielőtt napelemek telepítése mellett döntünk - és ha ezek közül némelyiket félvállról vesszük (pl. délelőtti árnyékolást attól a szép diófától), akkor utána 25 évig szembesülhetünk hanyagságunkkal: a vártnál jóval kevesebb megtermelt áram, amire ráadásul nem kevés pénzt adtunk ki.

 

Tűzvédelem

A tervezés, kivitelezés során lényeges tűzvédelmi előírások - Az elhelyezés kérdése

  • Elsőként vizsgáljuk meg a megépíteni tervezett napelemes rendszer elhelyezését.

  • Lapos tető esetén meg kell vizsgálni, hogy a beépítésre tervezett tetőrész nem érint –e kiürítési útvonalat, illetve nem terveznek –e kiürítést tűz estén arra a területre. Mivel a kiürítési útvonalakra vonatkozó szabályoktól eltérést nem engedélyeznek, ezeket a kérdéseket már a tervezés kezdeti szakaszában érdemes tisztán látni.

  • Figyelni kell arra is, hogy több tűzszakasz-határral rendelkező épület esetén esetén:

  • OTSZ 361. § Tűzszakaszok vonalában a lapos- és magastetőn tetőszinti tűzterjedés elleni gátat kell létesíteni, amely a magastető homlokzati sík elé kilógó szerkezetét is megszakítja.

  • A napelemtáblák elhelyezését tehát úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy ezek a gátak a elláthassák funkciójukat, a tűz gátak feletti átterjedése ne történhessen meg.

  • Az alábbi képen egy tűzszakasz határ látható, melynek a tetősík fölé nyúló része látható a kép jobb oldalán.

  • Ezeken a szakaszokon DC kábelt átvezetni csak különleges intézkedések betartásával lehetséges!

 

 

 

Kivitelezés és hibák

 

A tetőn elhelyezett különböző hőtágulással rendelkező anyagok dilatáció hiányában mechanikai feszültséget gerjesztenek magukban. Ez a tetőszerkezettől kezdve a napelemekig mindenre káros hatással van. Ezt elkerülendő a napelem mezőket (bizonyos mennyiségű napelemszám felett) megszakításokkal kell kivitelezni.
A hő tágulás kiküszöbölése érdelében - bizonyos méretek felett- szükséges a tartószerkezet megszakítása. Ez a sínekkel összekötött, egybefüggő terület megszakítását jelenti. Fontos, hogy az egy dilatációhoz tartozó mezők azonos sínen legyenek.

 

 

Árnyékolás

A közvetlen napsugárzást megakadályozó, a napelemeket árnyékoló tárgyak, például kémények, fák és antennák, esetleg más épületek lehetnek. Az ebből eredő veszteség akár egy, vagy több egész string teljesítményét is képes lerontani, így erre különösen kell figyelni a felmérés, tervezés-kivitelezés során, hiszen a megtérülési idő jelentősen megnövekedhet.

 

Elrettentő példák

Nem a tetőszerkezetnek megfelelő rögzítés, hanyag összeszerelés..

 

Elfogadhatatlan minőségű rendszerelemek használata. Ha 8-10 év múlva elviszi a szél, a biztosító nem fog fizetni.

 

A napelem rögzítőelem a funkcióját nem fogja ellátni 20-30 évig, a nepelemet a szél „felkaphatja”

 

A túl hosszú sín hófogóként funkciomál, mely mechanika feszültséget okozhat a napelemben.

 

Hanyag kivitelezés.

 

A tartószerket „ráül” a cserépre, a terhelést nem a szarufának adja át. Garantált a cseréptörés, és a beázás. A cseép cseréje a teljes rndszer megbontását követően leheséges.

Nem megfelelő rögzítés

 

Nem megfelelő csavarhoszúság

 

Kábelek sérülésveszélye

 

 

Amennyiben ön már igénybe vette szolgáltatásunkat és szeretné elmondani a véleményét itt teheti meg!

Bajnóczi Tibor
2021-05-04 08:28
Profi, megbízható csapat!! Precíz munkavégzés ,minőségi anyaghasználat! *****
Hörich Tamás
2020-06-21 11:13
Megbízható, korrekt csapat, igényes munkavégzés, csak ajánlani tudom!
Krizsek Tamás
2020-03-23 18:20
Igényes hibátlan munkát végeztek, a nap végén mindent összetakarítottak! A rendszer tökéletesen üzemel. Nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek.
Kocsiscsák Attila
2019-04-08 07:37
Maximálisan elégedett vagyok a nyújtott szolgáltatás színvonalával. Profi csapat, gyors, precíz munkavégzés.
Miben segíthetünk?